X

آغاز غزل ساز/پیچش نوای ساز قانون پریچهر خواجه در تالار رودکی

چهارشنبه, 14 تیر 1402

نخستین شب اجراهای صحنه ای مجموعه موسیقایی «غزل ساز» شامگاه سه شنبه ۱۳ تیرماه در تالار رودکی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، این کنسرت ها که متمرکز بر بداهه نوازی وتک نوازی است، به مدت سه شب از تاریخ ۱۳ تا ۱۵ تیرماه با شش اجرا به همت انجمن موسیقی ایران و با مشارکت بنیاد فرهنگی،هنری رودکی برگزار می شود.

درشب نخست این اجرا که در دو بخش برگزار شد، بخش اول آن اختصاص داشت به نوازندگی پریچهر خواجه، نوازنده ساز قانون و بخش دوم و پایانی آن با نوازندگی حسام اینانلو نوازنده ساز کمانچه به اجرا درآمد.

در کنسرت شب گذشته، پریچهر خواجه نوازنده ساز قانون، بصورت تکنوازی و بداهه، قطعاتی از موسیقی ایرانی را به شکل مرکب نوازی دردستگاه های مختلف موسیقی ایرانی همچون سه گاه، چهارگاه ، همایون و آواز دشتی اجرا کرد و در ادامه قطعاتی از ساخته های خود را به نام “پگاه” و ” چهار مضراب” را به اجرا در آورد که بسیار مورد استقبال مخاطبان درسالن قرار گرفت.

پریچهر خواجه ،نوازنده، آهنگساز و مدرس قانون، سال ۱۳۵۶ در شهر تهران متولد شد.او فارغ التحصیل کارشناسی ارشد موسیقی و آهنگسازی از دانشگاه تهران است و آموزش موسیقی را نزد اساتید بزرگی همچون سیمین آقارضی گذرانده است و از تعالیم استادانی چون حسین علیزاده، محمد اسماعیلی، ملیحه سعیدی، حسین دهلوی، هوشنگ کامکار، سعید فرج پوری، فرهاد فخرالدینی، سیاوش بیضایی، احمد پژمان، شریف لطفی و محمد رضا درویشی بهره مند شد.

او طی سالها فعالیت هنری اش، آثاری همچون «ردیف میرزاعبدالله برای ساز قانون» «روایت اصفهان»،« مضراب ۱ »و «دلنواز» را تنظیم و اجرا کرده است.از جمله فعالیت‌های هنری پریچهر خواجه می‌توان به عضو هیات علمی دانشگاه هنر دانشکده موسیقی، مدیر آموزشگاه آزاد موسیقی پریچهر(مدرسه ساز قانون)، تدریس در دانشگاه های تهران، آزاد اسلامی، الزهرا، جامع علمی کاربردی، هنرستان های موسیقی دختران و پسران و… اشاره کرد. همچنین همکاری با ارکستر های مختلف: ارکستر موسیقی ملی به رهبری استاد فرهاد فخرالدینی، نخستین ارکستر مضرابی استاد حسین دهلوی ، گروه هم آوایان استاد حسین علیزاده ، گروه مولانا شهرام ناظری و …در کارنامه هنری این نوازنده جوان و خوش آتیه است.

نخستین شب این اجرا، سه شنبه ۱۳ تیرماه با حضور نوازندگانی همچون پریچهر خواجه( قانون) وحسام اینانلو(کمانچه) برگزار شد و در شب دوم، چهارشنبه ۱۴ تیرماه، عیسی غفاری(سه‌تار) و بهاره فیاضی(تار) به روی صحنه می روند.

زمان خیری(نی) و قاسم رحیم زاده(تار) به همراه کامبیز گنجه‌ای(تنبک) در شب آخرپنج شنبه ۱۵ تیرماه، میزبان علاقمندان این مجموعه خواهند بود.

چاپ
>