X

آثار خاطره‌انگیز برای بچه‌های دیروز/ اجرای ارکستر ملی ایران

چهارشنبه, 11 دی 1398

ارکستر ملی ایران به رهبری سهراب کاشف اجرایی با عنوان «بچه‌های امید» در تالار وحدت روی صحنه برد.

به گزارش نای، در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، بنیاد فرهنگی ـ هنری رودکی با دعوت از «کودکان آسیب»، دختر و پسر، به تالار وحدت روز متفاوتی را برای آنان رقم زد. در این روز ارکستر ملی ایران که رهبری آن را سهراب کاشف بر عهده داشت، قطعاتی از «بهرام دهقانیار» و «محمدرضا علیقلی» شامل موسیقی فیلم و سریال‌های خاطره‌انگیز کودکان اجرا کرد.

این رپرتوار در شهریورماه در قالب برنامه ارکستر ملی برای بچه‌های ایران با عنوان «شب خاطره‌ها» اجرا شده بود.

در این اجرا سه سوییت ارکسترال ساخته محمدرضا علیقلی با عنوان «سفری به گذشته» اجرا شد. این قطعات بر اساس تم‌ها و موتیف‌های الهام‌گرفته از موسیقی فیلم‌های کودک از دهۀ ۶۰ تا ۸۰، از جمله برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی چون «پاتال و آرزوهای کوچک»، «گلنار»، «دزد عروسک‌ها»، «کلاه قرمزی» و «شهر موش‌ها» پس از سال‌ها توسط آهنگساز خلق شده است.

در این کنسرت همچنین قطعات «خونۀ مادر بزرگه»، «زیر گنبد کبود»، «قصه‌های تا به تا» و… ساختۀ بهرام دهقانیار اجرا شد که با تنظیم جدید بسط و گسترش داده شده است.

کاشف در خلال اجرای آهنگ‌ها به معرفی تک‌تک سازها برای کودکان پرداخت. او برای معرفی ساز‌ها گفت: ارکستر ملی یک خانواده‌ بزرگ دارد. اولین خانواده سازهای زهی است. سازهایی که با سیم نواخته می‌شود.

و پس از معرفی هر ساز از نوازنده‌ آن می‌خواست تا بخشی از یک آهنگ را بنوازد تا بچه‌ها با صدای آن آشنا شوند.

بعد از آخرین قطعه نوازندگان به احترام کودکان سازهای خود را روی زمین گذاشتند و ادای احترام کردند که با تشویق مکرر کودکان همراه شدند.

سهراب کاشف درباره این برنامه توضیح داد: این برنامه به کودکان و نوجوانان توجه ویژه داشت و قطعاتی که اجرا شد بر اساس آثار خاطره‌انگیز برای بچه‌های دیروز و مطابق با ذائقۀ بچه‌های امروز ساخته شده‌اند. از این رو برنامه تخیل کودکان و نوجوانان حاضر در سالن را به پرواز درمی‌آورد. در قطعاتی که برای این اجرا بازخلق شده‌ بودند به جای کلام از همه سازهای ارکستر ملی استفاده شده بود. البته این قطعات در کنسرت شهریورماه ارکستر اجرا شده بودند و برای دومین بار در این برنامه اجرا شدند و خوشحالم که این برنامه با استقبال خوب این بچه‌ها همراه شد.

چاپ
>