X

آلبوم موسیقی «تصنیف و ترانه» منتشر شد

دوشنبه, 27 مرداد 1399

آلبوم «تصنیف و ترانه» با آواز محبعلی بخشی تازه‌ترین اثر گروه «همنوازان فاخته» به سرپرستی خشایار پارسا روانه بازار موسیقی شد.

به گزارش نای، آلبوم «تصنیف و ترانه» که قرار بود با حضور چند تن از بزرگان موسیقی ایران و منتقدین رونمایی شود، بخاطر شرایط موجود و بیماری کرونا در حال حاضر به صورت دیجیتال و آنلاین در فضای مجازی داخل و خارج ایران قرار داده شده و نسخۀ فیزیکی آن نیز با پخش بسیار محدود وارد بازار فرهنگی و هنری شده است.

خشایار پارسا در توضیحی کوتاه، درباره این اثر گفت: آلبوم «تصنیف و ترانه» اجرای کنسرت گروه «همنوازان فاخته» در تالار رودکی تهران و آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد نوشهر است. در راستای تفکرات گروه مبنی بر ضبط آثار موسیقی به صورت گروهی، «همنوازان فاخته» اجرای زنده خود را پالایش و روانه بازار کرد.

او افزود: در موسیقی ایران دو گونه اثر با کلام به صورت موزون (متریک) موجود است؛ که یکی مربوط به دوران قاجار و دیگری پهلوی است. این اثر با نگرش و تأمل بر این دو گونه یعنی تصنیف قاجاری و ترانۀ پهلوی اجرا شده است. گروه «همنوازان فاخته» در طول فعالیت خود تلاش کرده با ثابت نگه‌داشتن اکثر اعضای گروه به یک امضای شخصی در اجرا و بیان موسیقی کلاسیک ایران برسد.

پارسا در پایان خاطرنشان کرد: با امید به بهترشدن شرایط کنونی، در زمانی مناسب و در صورت امکان برگزاری یک گردهمایی حضوری، رونمایی و جلسه نقد و بررسی این آلبوم انجام خواهد شد.

محبعلی بخشی (خواننده)، هدایت کلاری (بم‌تار)، محمدمهدی شیخ (تار)، ابوذر حسینی (عود)، آرمان حیدریان (کمانچه)، هامون بهرامی‌مقدم (سنتور)، حسین گازر (تمبک)، نیما داغمه‌چی (تار)، علیرضا رسولی (کمانچه آلتو) و خشایار پارسا (سرپرست و نوازنده سنتور) به عنوان اعضای گروه «همنوازان فاخته» در این آلبوم به هنرنمایی پرداخته‌اند.

شایان ذکر است، آلبوم «تصنیف و ترانه»، از سوی نوای مهرنواز آریایی منتشر و توسط شرکت رها در فروشگاه‌های اینترنتی خارج از ایران پخش شده است و پخش حقیقی آلبوم توسط این شرکت پس از رونمایی انجام می‌شود. علاقمندان داخل ایران می‌توانند از طریق سایت بیپ‌تونز این آلبوم را به صورت قانونی تهیه کنند.

چاپ
>