X

کنسرت «خاطرات بغداد» برگزار شد/ هنر بداهه‌نوازی عودنواز عراقی

دوشنبه, 7 بهمن 1398

نوازندۀ چیره‌دست عود، مُعَنّی جهاد، شب گذشته در تالار رودکی به اجرای موسیقی هنری عراق در قالب بداهه‌نوازی و آثار بزرگان موسیقی کشورش پرداخت.

به گزارش نای، کنسرت تکنوازی عود عربی با عنوان «خاطرات بغداد» شب گذشته در تالار رودکی در یک سئانس در ساعت ۲۰ با حضور علاقمندان و اهالی موسیقی و تعداد زیادی از نوازندگان و دانشجویان ساز عود و به همت انجمن موسیقی ایران و نشر و پخش جوان برگزار شد. در این کنسرت مُعَنّی جهاد قطعاتی را به‌صورت بداهه اجرا کرد و در برخی قسمت‌ها به اجرای آثار بزرگان عود عربی چون جمیل بشیر، و منیر بشیر پرداخت. او با دو ساز عود با دو کوک متفاوت برای ایجاد تنوع صوتی روی صحنه آمد و به اجرا در مقام‌های نهاوند (شبیه آواز بیات اصفهان در موسیقی کلاسیک ایرانی)، مقام راست، راست عجم، حجاز کار و… پرداخت.

رضا پرویززاده، نوازندۀ کمانچه و مدرس موسیقی دانشگاه تهران در خصوص این اجرا گفت: مُعَنّی را از دانشگاه تهران می‌شناسم؛ از دانشجویان ارشد رشتۀ نوازندگی است. نوازندۀ ریزپنجه و  بسیار خوبی است. در این سه ترمی که به تحصیل در رشتۀ موسیقی در دانشگاه تهران مشغول است روابط موسیقایی خوبی بین او و دیگر دانشجویان ایرانی برقرار شده است. دانشجویان با فضای موسیقی عربی، مخصوصاً عراق، از طریق او آشنا شده‌اند. من به عنوان یک شنوندۀ موسیقی تمام اجرای امشب را دنبال کردم و به‌نظرم اتفاق خوبی برای هنرجویان موسیقی بود تا این جنس از موسیقی را از نزدیک بشنوند و درک کنند.

عکاس: عمید فراهی

چاپ
>