X

ترابی: برای ارکسترها برنامه‌های بزرگ‌تر و بهتر در نظر داریم / آئین‌نامه جشنواره موسیقی فجر هفته آینده منتشر می‌شود

نویسنده: انجمن موسیقی ایران

دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی یکشنبه شب بعد از اجرای ارکستر سمفونیک تهران در مسکو در جمع خبرنگاران پاسخگوی سؤالات آن‌ها بود.

او درباره حضور ارکستر در قالب جام جهانی فوتبال ٢٠١٨  در روسیه گفت: انتخاب و تولید قطعات سرود رسمی تیم ملی و اجرای آن‌ها در حاشیه جام جهانی فوتبال، قطعاً پروژه سنگینی بود. من از دور شاهد زحمات همکارانم در بنیاد رودکی بودم که تا چه میزان در پی برگزاری درست این ماجرا بودند و تلاش‌های شبانه‌روزی داشتند. با پیگیری و اراده‌ای که در بین مدیران بنیاد رودکی بود، خوشبختانه این موضوع به مرحله عملیاتی شدن انجامید و به نتیجه رسید و همه شاهد بازتاب‌‌های خوب این اتفاق بودیم.

او ادامه داد: بزرگی کار بر همگان به‌وضوح مشخص بود. در مورد کلیت این آثار و این کنسرت‌ها هم نظرات بر اساس سلایق افراد متفاوت است ولی قطعاً از این تجربه می‌توان برای برنامه‌ای بعدی استفاده کرد تا برای ارکسترها برنامه‌های بزرگ‌تر و بهتر در نظر بگیریم.

مدیرکل دفتر موسیقی درباره جشنواره فجر امسال گفت: یک انتظار و یک توقع عمومی در سطح جامعه موسیقی به وجود آمده است که چرا جشنواره موسیقی فجر پس از این همه دوره‌های متوالی هنوز یک آئین‌نامه مدون و درست ندارد. بر این مبنا قرار شد آئین‌نامه‌ای برای جشنواره موسیقی فجر نوشته شود و پیش‌نویس‌هایی نیز برای آن نگاشته شده بود. پس از اینکه من وارد دفتر موسیقی شدم، احساس کردم آئین‌نامه پیشنهادی آن چیزی نیست که بتواند پاسخگوی اهالی موسیقی و این صنف باشد. با چندین گروه کارشناسی جلسات مختلفی درباره تدوین این آئین‌نامه وقت و انرژی صرف شد و با اکیپ‌های متخصص در این حوزه سعی کردیم که شکل این آئین‌نامه به حرفه‌ای‌ترین متدهای استاندارد نزدیک‌تر شود.

ترابی اضافه کرد: نسخه نهایی برای ثبت به دفتر معاونت هنری و دفتر وزیر ارسال شد و نقطه نظرات این مجموعه‌ها نیز در آئین‌نامه اتخاذ شد. حتی در مقطعی نیز آن را روی سایت دفتر موسیقی منتشر کردیم تا افراد مختلف درباره آن اظهار نظر کنند و ایرادات کار کم و کمتر شود. همه این مراحل به اتمام رسیده است و من فکر می‌کنم که این آئین‌نامه هفته آینده منتشر خواهد شد و بر مبنای این آئین‌نامه، دبیر جشنواره امسال انتخاب خواهد شد. در بخش انتخاب دبیر جشنواره چند نفر از دبیران و کارشناسان دانشگاه‌های معتبر موسیقی و از اهالی موسیقی دعوت می‌شوند تا دور هم جمع شوند و طی جلساتی دو گزینه به معاونت هنری اعلام کنند. از بین این دو گزینه یک گزینه با انتخاب معاونت محترم هنری برای این سمت انتخاب خواهند شد.

منبع: هنرآنلاین

>