X

علیزاده: برای همیشه زنده خواهد ماند/ پیرنیاکان: شجریان تخت جمشید ایران است/ گنجه‌ای: ما از او درس عشق می‌گیریم

جمعه, 18 مهر 1399

آیین تطهیر و قرائت نماز بر پیکر مرحوم محمدرضا شجریان بامداد امروز جمعه هجدهم مهرماه با حضور جمعی از هنرمندان در بهشت زهرا تهران برگزار شد.

به گزارش نای، به نقل از خبرگزاری مهر، از حوالی ساعت ۵:۳۰ بامداد امروز جمعه ۱۸ مهرماه، سالن تطهیر بهشت زهرای تهران میزبان مدعوین مراسم تطهیر و اقامۀ نماز میت بر پیکر محمدرضا شجریان هنرمند پیشکسوت موسیقی ایرانی بود.

سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سیدمجتبی حسینی (معاون امور هنری وزیر ارشاد)، محمد اله‌یاری (مدیرکل دفتر موسیقی)، علی مرادخانی (مدیرعامل موزه موسیقی)، فردین خلعتبری، تهمورس پورناظری، محمدحسین توتونچیان، کتایون خوانساری، شهرام صارمی، علی سرابی، زیدالله طلوعی، حمیدرضا نوربخش، وحید تاج، داوود گنجه‌ای، حسین علیزاده، داریوش پیرنیاکان، حمید قبادی و… از مدیران و هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.

همایون و رایان فرزندان شجریان و احمدعلی شجریان برادر زنده‌یاد شجریان و جمعی دیگر از بستگان این هنرمند نیز در این آیین حضور داشتند. سالن تطهیر و قرائت نماز در بهشت زهرا به طور کامل در اختیار این برنامه قرار داشت.

این مراسم با اجرای عباس سجادی حوالی ساعت ۶ صبح و با انتقال پیکر محمدرضا شجریان به سالن قرائت نماز میت آغاز شد.

حسین علیزاده در سخنانی کوتاه در این مراسم تأکید کرد استاد شجریان نشان داد برای همیشه زنده خواهد ماند و فراموش نمی‌شود.

داریوش پیرنیاکان سخنگوی خانه موسیقی و از دوستان نزدیک مرحوم شجریان هم در این مراسم گفت: واقعاً نای صحبت کردن ندارم. همیشه آرزو داشتم وقتی می‌میرم شجریان برایم آواز بخواند. او دماوند ایران است. او تخت جمشید ایران است که من تا صبح گریه کردم و نخوابیدم. به شما تسلیت می‌گویم و بدانید صدای ملت ایران فراموش نمی‌شود.

داوود گنجه‌ای (عضو هیئت مدیره خانه موسیقی) نیز در این برنامه بیان کرد: برخلاف همیشه که هیجانی هستم امروز با تمام وجودم می‌گویم که خیلی خوشحالم محمدرضا شجریان در چهلمین روز شهادت مرد عدالت امام حسین (ع) دار فانی را وداع گفت.

وی افزود: شجریان انسان واقعی بود. افتخار می‌کنم که امروز دست دکتر حسن عباسی (پزشک معتمد زنده‌یاد شجریان را ببوسم و امید دارم با رفتن شجریان عدالت در همه‌جا نهادینه شود. ما از او درس عشق می‌گیریم.

در ادامه همایون شجریان در سخنانی کوتاه از برنامه‌ریزی برای برگزاری آیین بدرقه و تدفین باشکوه در مشهد با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی گفت.

در پایان این مراسم حجت‌الاسلام محمود دعایی نماز میت را بر پیکر محمدرضا شجریان خواند.

طبق برنامه‌ریزی بعد از مراسم تطهیر و اقامۀ نماز، پیکر این هنرمند برای تشییع و خاکسپاری در طوس، به طور مستقیم به مشهد منتقل خواهد شد.

چاپ
>