X

توسط انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ آیین نکوداشت شاهین فرهت برگزار می‌شود

سه شنبه, 10 بهمن 1402

آیین نکوداشت شاهین فرهت آهنگساز و موسیقیدان برجسته ایران به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، سه‌شنبه ۱۰ بهمن ماه ساعت ۱۵ در تالار اجتماعات شهید مطهری (ره) انجمن برگزار می‌شود.

در این رویداد هنری و موسیقایی، جمعی از استادان و پژوهشگران موسیقی کشور درباره جایگاه و اهمیت شاهین فرهت در سپهر هنری و موسیقایی ایران سخن خواهند گفت.

شاهین فرهت از سیزده‌سالگی نواختن پیانو را شروع کرد. او پس از پایان دوره کارشناسی رشته موسیقی در دانشگاه تهران، برای ادامه تحصیلات به خارج از کشور سفر کرد و در دانشگاه‌هایی چون سوربن، استراسبورگ و نیویورک، موسیقی‌شناسی و پس از آن آهنگ‌سازی را تا دریافت مدرک دکتری دنبال کرد.

فرهت پس از بازگشت به ایران، در سال ۱۳۵۶ به عضویت هیات‌علمی دانشگاه تهران درآمد و پس از مدتی به‌عنوان مدیر گروه موسیقی دانشگاه تهران به فعالیت‌های خود در کنار ساخت آثار موسیقی ادامه داد. او تاکنون حدود صد اثر موسیقی در فرم‌های مختلفِ سمفونی و کوارتت و کنسرتو ساخته است. شاهین فرهت در سال ۱۳۸۵ «موزه نت» را تأسیس کرد. این موزه با حمایت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به‌منظور حفظ پارتیتورها و نت‌های آثار هنرمندان موسیقی ایران، آغاز به کار کرد.

چاپ
>