X
در نشست نقد و بررسی اجراها مطرح شد:

از رضایت داوران تا فشردگی اجراها

یکشنبه, 20 مرداد 1398

 

در بخش دیگر روز دوازدهم جشنواره ملی موسیقی جوان نشست نقد و بررسی اجراها روز نخست بخش موسیقی دستگاهی، شامگاه شنبه ۱۹ مردادماه و با حضور هومان اسعدی (دبیر جشنواره)، حمیدرضا نوربخش، مظفر شفیعی و علی اصغر شاهزیدی (اعضای هیأت داوران) برگزار شد.

اجراهای امروز واقعا خوب و رضایت بخش بود

در ابتدا مظفر شفیعی دقایقی به صحبت پرداخت و گفت: در ابتدا از مسئولین برگزاری جشنواره مخصوصا جناب دکتر اسعدی تشکر می‌کنم که یک جشنواره بسیار خوب و پربار را برگزار می‌کنند. در مورد اجراهای امروز باید بگویم که ما زمانی که مرحله اول داوری را مشاهده کردیم از اجراها چندان راضی نبودیم و از این قضیه ناراحت بودم اما اجراهای امروز واقعا خوب و رضایت بخش بود و نگرانی هایمان با اجراهای امروز برطرف شد و با اجراهایی که امروز مشاهده کردیم مسلما کار هیأت داوران برای انتخاب نفرات برگزیده بسیار سخت خواهد بود.

وی افزود: در آواز، شعر مقوله بسیار مهمی است و اگر شعر را از آواز حذف کنیم، تنها چهچهه باقی می‌ماند. در قسمت انتخاب اشعار باید بیشتر تلاش کنید و طوری نباشد که فقط آواز دستگاهی را فرا گرفته باشید. امروز در بخش بداهه ضعف زیادی داشتید و باید بیشتر تلاش کنید تا در سال‌های آینده با آمادگی و تسلط بیشتری در این جشنواره شرکت کنید.

هنرمندان جوان دارم کارتان را با جدیت دنبال کنید

سپس علی اصغر شاهزیدی دیگر عضو هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش آواز نیز گفت: من هم به نوبه خودم به جناب آقای اسعدی و دیگر مسئولین جشنواره موسیقی جوان و همچنین انجمن موسیقی ایران خسته نباشید می‌گویم که این جشنواره را به ایستگاه سیزدهم رساندند و انشالله در سال‌های آینده نیز تداوم داشته باشد.

وی افزود: همانطوری که جناب شفیعی اشاره کردند، زمانی که مرحله اول اجراها را داوری کردیم همگی از اجراهای امسال ناامید شدیم اما امروز خوشبختانه هنرمندان جوان جبران کردند و اجراهای بسیار خوبی را از آن‌ها شاهد بودیم. توصیه‌ای که من به شما هنرمندان جوان دارم این است که کارتان را با جدیت دنبال کنید و فریب زرق و برق بعضی مسائل را نخورید و خودتان را باور کنید و بسازید و امیدوارم که همیشه موفق باشید و به خوبی از عهده کار برآیید.

شاهزیدی ادامه داد: در آواز وزن شناسی و عروض آواز نکته بسیار مهم است و باید این نکات را به خوبی یاد بگیرید. همچنین آوازهای قدیمی را بیشتر گوش دهید تا در دوره‌های آینده با آمادگی بیشتری در این جشنواره حاضر شوید.

حمیدرضا نوربخش نیز یه عنوان عضو دیگر هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش آواز دقایقی به صحبت پرداخت و گفت: بنده نیز از دوست عزیزم جناب آقای دکتر اسعدی تشکر می‌کنم که بسیار تلاش کردند و زحمت کشیدند تا این جشنواره استمرار داشته باشد. همچنین از آقای ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و همکاران بسیار پرجنب و جوش و زحمت کش انجمن موسیقی ایران نیز بابت همراهی شان در این جشنواره صمیمانه تشکر می‌کنم.

اجراهای فشرده‌ای را شاهد بودیم

وی افزود: اجراهای امروز نسبت به سال‌های گذشته بسیار خوب بود و اجراهای فشرده‌ای را شاهد بودیم. تمام افرادی که در این دوره برگزیده نمی‌شوند، فکر نمی‌کنم آنقدر ناراضی باشند به دلیل اینکه همه این عزیزان به این باور رسیده‌اند که داوری در این جشنواره بسیار دشوار است و رقابت بسیار نزدیک به هم است و طبیعتا چیدمان داوری به نوعی است که نمی‌شود در هیچ‌کدام از بخش‌ها را متهم کرد به اینکه یک سلیقه و روش خاصی مدنظر داوران است و این موضوع یک مسئله قابل اهمیت است و جای تقدیر و تشکر است.

حمیدرضا نوربخش در پایان بیان کرد: افرادی که در این جشنواره برگزیده می‌شوند به این معنا نیست که بهترین آوازخوانان کشور هستند بلکه افرادی هستند که در این جشنواره شرکت کردند و به عنوان آوازخوان برگزیده انتخاب شده است. بنابراین از تمام هنرمندان می‌خواهم که حتی اگر به عنوان آوازخوان برگزیده انتخاب شدند، باز هم تلاش و تمرین کنند تا بهتر شوند.

چاپ
>