X

اجرای ۳۵ خواننده سوئدی در نیاوران

دوشنبه, 21 فروردین 1396

کنسرت «سفر آوازی ایران و سوئد» به رهبری پروفسور اریک وستبرگ، شنبه ۲۶ فروردین در سالن خلیج‌فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، در ادامه سلسله رویدادهای «سفرهای آوازی» و با هدف تبادل هنری و فرهنگی گروه‌های کُرال ایران و سایر کشورهای دنیا، گروه کُر مجلسی ایران و سوئد به رهبری اریک وستبرگ و با حضور ۳۵ خواننده‌ی کُر در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود.

عادله زمانی، مدیر برگزاری این برنامه گفت: این برنامه صرفاً یک کنسرت موسیقی نیست، بلکه گروه کر مجلسی «سفر آوازی ایران و سوئد» با اجرای آثار موسیقی فولکلور سوئدی به معرفی فرهنگ کشور سوئد می‌پردازد.

وی در ادامه افزود: برگزاری چنین برنامه‌هایی می‌تواند مخاطبان ایرانی را با اتفاقات آوازی جهان به‌خوبی آشنا کند. عمده‌ی فعالیت‌های موسیقی، خواننده یا سُلیست‌محور است، اما در برنامه‌هایی از این دست فعالیت‌های گروهی بیشتر موردتوجه است و ما نیاز به الگوهای موفق در این زمینه داریم. در واقع در چنین برنامه‌هایی همه‌ی اقشار جامعه می‌توانند مخاطب آن باشند. از این رو، حضور گروه‌های بین‌المللی از این دست برای گروه‌هایی که در داخل کشور فعالیت می‌کنند می‌تواند به نوعی الگو باشند.

زمانی با اشاره به کنسرت سفرهای آوازی ایران و آلمان که در شهریور ۹۵ برگزار شد خاطرنشان کرد: سرپرست گروه کُر سوئدی، اریک وستبرگ، ابراز تمایل بسیاری داشتند تا در ایران حضور پیدا کنند. از این رو و با حمایت‌های سفارت سوئد و همچنین حمایت‌های دفتر موسیقی توانستیم این برنامه را به مرحله‌ی اجرا برسانیم.

گفتنی است اریک وستبرگ، متولد ۱۳۳۴، فارغ‌التحصیل رشته‌ی رهبری کرال زیر نظر پروفسور اریک اریکسون در کالج رویال موسیقی در استلکهلم می‌باشد. وی علاوه بر رهبری گروه‌های متعدد کر، بنیان‌گذار پروژه‌ی «آواز کرال برای صلح و عدالت» را نیز برعهده داشته است. این پروژه با حمایت دبیرکل وقت سازمان ملل، کوفی عنان، انجام شد و در جشن هزارانه سال ۲۰۰۰ با ۸ هزار خواننده از ۵۶ کشور دنیا برگزار شد.

در کنسرت «سفر آوازی ایران و سوئد» اجرا به صورت موسیقی بدون‌ساز، آکاپلّا انجام خواهد شد. در این گونه اجرا حنجره‌ی انسان تولید اصوات سازی را بر عهده دارد.

کنسرت «سفر آوازی ایران و سوئد» شنبه ۲۶ فروردین، ساعت ۲۱ در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود. علاقمندان جهت تهیه بلیت می‌توانند به سایت تیوال یا گیشه‌ی فرهنگسرا مراجعه کنند.

چاپ
>