X

اجرای دو قطعه کلاسیک توسط ارکستر سمفونیک تهران برای اولین‌بار

چهارشنبه, 13 اردیبهشت 1396

دومین اجرای ارکستر سمفونیک تهران در سال جاری در تالار وحدت به روی صحنه می‌رود.

به گزارش روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، این اجرا با قطعات دریاچه قو اثر چایکوفسکی، دستیار شعبده باز اثر پائول دوکا و سمفونی شماره ۳ برامس به استقبال مخاطبان می‌رود.

به گفته شهرداد روحانی، رهبر ارکستر سمفونیک تهران، به جز قطعه دریاچه قو دو قطعه دیگر برای اولین‌بار است که در ایران اجرا می‌شود.

پیشرفت خوب ارکستر

رهبر ارکستر سمفونیک تهران در ادامه درباره وضعیت نوازندگان ارکستر تصریح کرد: ارکستر سمفونیک تهران پیشرفت بسیار خوبی داشته است و ماهانه برنامه های ثابتی را روی صحنه بردیم. برنامه های مشترکی با ارکسترهای خارجی نظیر ارکستر فستیوال پوچینی داشتیم و همین طور از رهبران ارکستر خارجی برای رهبری دعوت شد. از جمله دو رهبر ارکستر ایتالیایی و یک رهبر ایرانی – فرانسوی که در هرحال تجربه خوبی برای نوازندگان جوان ارکستر به شمار می رود. اگر اجراهای قبلی را تا به امروز رصد کرده باشید متوجه این پیشرفت می‌شوید.

نقش مسترکلاس‌ها

 روحانی در پاسخ به این سوال که کلاسهای آموزشی برگزار شده برای نوازندگان ارکستر تا چه اندازه مفید بوده، توضیح داد: مسترکلاسها در هر سطحی کمک کننده هستند. حتی بهترین نوازندگان هم می توانند از تجارب اساتید بهره ببرند. از این رو، چنین کلاسهایی بسیار کمک می کند به نوازندگان که مهارت خود را ارتقا دهند. این اولین بار است که چنین کلاسهای منسجمی برای ارکسترها تشکیل می شود. قرار است ماهانه و به شکل منظم اساتید سازهای مختلف انتخاب و به ایران دعوت شوند. ماه گذشته دو مسترکلاس با اساتید ایتالیایی داشتیم برای سازهای ویولن و ابوا اما برنامه داریم برای سازهای کوبه ای و بادی برنجی هم کلاسهایی تشکیل دهیم.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران درباره نحوه گزینش اساتید برای کلاسهای تخصصی افزود: اساتید مستقیم زیر نظر رهبر ارکستر انتخاب می شوند. خود من در کلاسها حاضر میشوم و بر نحوه تدریس نظارت میکنم و البته پیشنهادهای لازم برای ارتقای کیفی کلاسها را ارائه می کنم. بعضی از این اساتید را خب به واسطه همکاری های قبلی خودم میشناخته ام و عده ای هم بر اساس اطلاعاتی که راجع بهشان داده می شود انتخاب می شوند.

اجرای شهرستان؛ برای اولین بار بهتر از ۸۰ سال

روحانی در انتها درباره اجراهای داخلی و خارجی ارکستر سمفونیک گفت: طی هشتاد سالی که از تاسیس ارکستر سمفونیک می گذرد این اولین بار بود که ما جز تهران اجرایی در  شهرهای دیگری داشتیم.  در سفر ارکستر به جنوب ما اجراهایی در عسلویه، اهواز، آبادان و بوشهر به روی صحنه بردیم که با استقبال بی نظیری همراه شد. تنها در آبادان حدود چهار هزار نفر برای اجرا حضور پیدا کردند که کنسرت را در ورزشگاه به روی صحنه بردیم. این برنامه برای شهرهای مختلف هم در آینده دنبال میشود. اما برای اجرا در خارج از کشور در حال برنامه ریزی هستیم، اگرچه اجراهای مشترکی که سال گذشته با فستیوال پوچینی ایتالیا داشتیم به نوعی موجبات شناخته شدن استعدادهای ارکستر سمفونیک تهران را فراهم کرد به طوری که از چند نفر از نوازندگان برای اجرای مشترک در ارکسترجوانان اروپا در ایتالیا دعوت شد.

گفتنی است کنسرت ارکستر سمفونیک تهران روز  بیست و یک اردیبهشت به روی صحنه می رود.

چاپ
>